18 kwietnia 2024


System BRL-CAD, wykorzystujący środowisko MGED (Multi Device Geometry Editor), opisywałem w ubiegłorocznym październikowym wydaniu „Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich”. Zanim jednak przystąpimy do stworzenia pierwszych prostych obiektów w tym trochę archaicznym – ale ciekawym i całkowicie bezpłatnym narzędziu, kilka słów wprowadzenia dla tych, którzy o BRL-CAD/MGED wcześniej nie słyszeli.

Maciej Stanisławski

BRL-CAD to CAD 3D, który powstał prawie 30 lat temu i przez cały ten okres był sukcesywnie rozwijany, chociaż na pierwszy rzut oka – gdy zerkniemy na Okno Wierszy Poleceń (MGED Command Window) i sąsiednie Okno Edytora Graficznego (MGED Graphics Window) – to możemy poczuć się młodsi o kilkanaście lat, albo jak byśmy cofnęli się w czasie.
Autorzy kodu to inżynierowie zatrudnieni w Army Research Laboratory USA, a sam program został opracowany... w celu zaspokojenia potrzeb projektowych przemysłu zbrojeniowego, poszukującego niezależnej (własnej) platformy. Brzmi troszeczkę jak żart, ale to jest prawda – pamiętajmy, że prace nad programem rozpoczęto w 1979 roku. Od grudnia 2004 roku program rozpowszechniany jest jako platforma OpenSource.
BRL-CAD pozwala na korzystanie w procesie projektowania z wielu wariantów geometrii, począwszy od prostych obiektów jak prostopadłościany, elipsoidy, stożki, torusy, po powierzchnie NURBS, B-Spline, czy też siatki mesh.
W chwili obecnej na oprogramowanie BRL-CAD składa się ponad 400 różnych narzędzi i aplikacji, liczących sobie ponad milion (!) wierszy kodu źródłowego. Program został stworzony jako możliwa do wielokierunkowego rozwoju platforma, która z powodzeniem może być zainstalowana na systemach operacyjnych, od BSD, Linuxa, czy Solaria, poprzez Mac OS X, na Windows kończąc.
BRL-CAD pozwala na import i przekształcanie geometrii najpopularniejszych formatów plików, samemu stosując swój własny standard zapisu. Nie jest możliwe bezpośrednie otwieranie plików obcych formatów z jego poziomu, ale narzędzia konwersji pozwalają bez większych problemów na wczytywanie danych z innych systemów. Podobnie w przypadku eksportu do innych formatów, użytkownik zmuszony jest do korzystania z narzędzi konwersji.

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 1/2 (16/17) styczeń/luty 2009