20 kwietnia 2024


W artykule postaramy się przybliżyć proces digitalizacji dokumentów, edycję cyfrowych planów w postaci rastrów oraz konwersję postaci rastrowej na wektorową.

Marcin Kaliński

Do pozyskania cyfrowej wersji dokumentu wykorzystuje się skanery wielkoformatowe. Dzielą się one na dwa typy ze względu na zastosowaną technologię, oraz przeznaczenie. Pierwszym typem są skanery CIS. Głównym elementem tej technologii jest czujnik CIS (Contact Image Sensor). Jest to zintegrowany moduł, na który składają się: system oświetlenia, system optyczny i system czułości wiązki światła – wszystko w jednym elemencie. System optyczny stanowi zestaw soczewek który przenosi światło bezpośrednio z powierzchni sakanowanego dokumentu na krzemową powierzchnię czujnika. System optyczny działa w skali 1:1, podczas skanowania nie ma więc redukcji lub powiększania obrazu. Dzięki temu, w wyniku skanowania uzyskujemy obraz o wysokiej dokładności geometrycznej. Bezpośrednie przechwytywanie pozwala również uzyskać obrazy o wysokiej ostrości (Rys. 1)

1

Skanery wielkoformatowe CIS mają dużą prędkość skanowania, wysoką jakość obrazu, dużą rozdzielczość i niskie zużycie energii. Te urządzenia to idealne rozwiązanie do skanowania dokumentacji CAD/GIS/AEC takich jak: dokumenty biurowe, rysunki techniczne, plany terenów i mapy GIS.
Drugim typem skanerów są skanery CCD. Technologia ta oparta jest o kamery CCD (Charge Coupled Device), które tworzą system optyczny. Zlokalizowane są one w niewielkiej odległości od powierzchni szyby, po której porusza się skanowany dokument. Mimo tego, światło odbijane od dokumentu musi odbyć dość długą drogę zanim dotrze do kamer. Dokument jest oświetlany przez światło skanera, które następnie odbija się od powierzchni dokumentu. Odbite światło jest przejmowane przez system luster i odbijane dalej do soczewek. Soczewki skupiają światło z dokumentu na kamerach CCD. Zastosowanie tak zaawansowanego systemu prowadzenia światła wpływa na dokładność geometryczną oraz na dokładne odwzorowanie kolorów (Rys. 2).
Skanery wykonane w tej technologii także bardzo dobrze nadają się do skanowania dokumentacji CAD/GIS/AEC, a ponadto wszelkiego typu grafik, zdjęć, wizualizacji, plakatów itd. Umożliwiają skanowanie dokumentacji z rozdzielczością optyczną do1200 dpi.


cały artykuł dostępny jest w wydaniu 11 (50) Listopad 2011