Badacze z holenderskiego instytutu badawczego AMOLF (Atomic and Molecular Physics) zaprojektowali polimerowe segmenty, które połączone ze sobą na kształt łańcucha tworzą mechaniczną strukturę, która wykazuje nieintuicyjne zachowanie pod wpływem rozciągania – ulega skurczeniu.


Przeprowadzenie eksperymentu zakładającego kurczenie się rozciąganej konstrukcji wymagało kreatywnego podejścia projektowego. Zamiast pojedynczej, skomplikowanej struktury najpierw opracowano pojedyncze elementy, kształtem przypominające kusze, które następnie połączono w taki sposób, że napięty element sprzęgnięto z elementem rozpiętym. Napięcie elementu rozpiętego automatycznie pociąga za sobą rozpięcie tego drugiego. Elementy można łączyć w dłuższe łańcuchy. W konfiguracji z nieparzystą liczbą elementów, rozpięcie jednego elementu skutkuje napięciem sąsiadujących elementów, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie skurczu w reakcji na rozciąganie.
W oparciu o struktury działające na analogicznej zasadzie, możliwe jest opracowanie mechanizmów, wykazujących takie obiecujące właściwości, jak na przykład ruch posuwowy w jedną stronę bez użycia napędu, zmienna sztywność, czy samoczynne tłumienie wibracji. Być może więc prezentowany eksperyment posłuży za podstawę dla kolejnych wynalazków w różnych dziedzinach techniki.
amolf.nl