
Istotnym mankamentem silników spalinowych jest stosunkowo duża ilość energii traconej w postaci ciepła. Inżynierowie z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii opracowali metodę odzysku energii z układu wydechowego za pomocą generatora termoelektrycznego.
Dotychczasowe generatory termoelektryczne, wykorzystujące materiały półprzewodnikowe do przekształcania ciepłą na energię elektryczną, były dość złożone i często wymagały dodatkowego układu chłodzenia w celu utrzymania odpowiednio wysokiej różnicy temperatur.
Wenjie Li i Bed Poudel kierują pracami zespołu, który podjął się budowy bardziej kompaktowego generatora termoelektrycznego, który nadawałby się do instalacji w układach wydechowych helikopterów i samochodów. Owocem prac jest urządzenie wykorzystujące tellurek bizmutu o właściwościach półprzewodnikowych, współpracujący z układem wymienników ciepła i radiatorem, który odpowiada za utrzymywanie gradientu temperatur pomiędzy elementami systemu. Całość przystosowano do bezpośredniej instalacji w układach wydechowych istniejących środków transportu, bez potrzeby montażu dodatkowych urządzeń.

Jak na razie prototyp takiego urządzenia podczas badań laboratoryjnych był w stanie wygenerować prąd elektryczny o mocy 40 W. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że w warunkach dynamicznych można spodziewać się większej wydajności, owocującej wynikami rzędu 56 W dla jadącego samochodu i 146 W dla helikoptera w locie.
acs.org